Festivalul Medieval Sighisoara

  Festivalul medieval din Sighisoara se apropie cu pasi repezi acesta fiind fixat in 24 – 26 Iulie, desigur 2009.Zilele in care se va desfasura acesta sunt vineri,sambata si duminica.

Programul festivalului este urmatorul:

Vineri 24 Iulie 2009

17.00 – Parada de deschidere, participă: regele şi regina, domniţe, cavaleri, stegari, toboşari, circari, cavaleri călare, personaje medievale, actori, cântăreţi, instrumentişti, cascadori, etc.
Traseul: centrul oraşului Sighişoara – Piaţa Cetăţii

18.00 – Deschiderea oficială a festivalului, moment la care va lua cuvântul Primarul Municipiului Sighişoara.

Piaţa Cetăţii:

18.30 – Spectacolul stegarilor Taborsti Kupci din Cehia

19.00 – Miniconcert de muzică medievală susţinut de trupa „Huniadi Cantores” (Hunedoara)

19.40 – Dans medieval (stradal-interactiv), work-shop cu publicul

20.00 – 22.45 – Spectacolul-concurs de lumină şi coregrafie „Prinţesa Cetăţii” (semifinala)
– stegarii Taborsti Kupci din Cehia(10′)
– se prezintă concursul (regulamentul), apoi juriul (5′)
– proba I – ţinuta rochiilor medievale şi prezentarea concurentelor (15′)
– muzică medievală cu instrumente specifice -DIZZI DULCIMER (Anglia)(15′)
– trupa de dans „Inorog” (5′)
– proba II – proba de dans medieval (10′)
– muzică medievală cu instrumente specifice -DIZZI DULCIMER (Anglia)(15′)
– trupa de dans „Inorog” (5′)
– proba III – întrebări din partea prezentatorului şi a juriului privind oraşul Sighişoara (împrejurimi), istoria cetăţii şi idealuri personale (15′)
– concert extraordinar trupa „Pontice” (Bucureşti) (60′)
– desemnarea finalistelor (10′)

Tabara Cavalerilor:

18.30 – Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup (Tg. Mureş) şi Cavalerii „Taborsti Kupci” (Cehia)- spectacole cavalereşti

19.00 – Povestiri medievale comice

19.15 – DIZZI DULCIMER (Anglia) – muzică medievală cu instrumente specifice

19.45 – Povestiri medievale comice

20.00 – Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup (Tg. Mureş) şi Cavalerii „Taborsti Kupci” (Cehia)- spectacole cavalereşti, concursuri interactive cu premii (ambianţă: muzică medievală) – prinderea purceluşului, spartul lemnelor, trasul căruţei sau trasul de funie pe echipe.

22.30 – Spectacol extraordinar cu cavaleri călare (turnir, lupte, cascadorii, etc.) susţinut de către trupa „Vali Vasilescu” (Bucureşti) (un spectacol-poveste televizat).

Piata Ratustelor:

18.30 – Atelier de confecţionat şi mânuit păpuşi tradiţionale – Compania LuMiOlar

19.30 – Concursuri interactive pentru copii cu premii

NOTĂ : organizatorii îşi rezervă dreptul de a modifica programul din motive independente de aceştia sau în spiritul creşterii calitative a festivalului.


Sâmbătă 25 Iulie 2009

Piata Cetatii:

08.30 – 11.30 – Probe sunet, lumini, video-wall, artişti, TVR

11.30 – Trupa NOSA (dansuri medievale interactive), Domniţele „Taborsti Kupci” (Cehia)

12.15 – Spectacolul stegarilor „Taborsti Kupci” (Cehia)

12.35 – Povestiri medievale comice (Tg. Mureş)

12.45 – Colombina – Comedia Dell’Arte (Timişoara)

13.00 – Raiceiros – concert de muzică medievală din Galicia (Spania)

13.30 – 15.30 – Pauză

15.30 – Trupa de teatru „Anonimii” (Tg. Mureş) – Comedia dell’Arte

16.30 – Cimpoierii din Transilvania (Hunedoara) – concert de tulnice, tobe şi cimpoaie

16.45 – Povestiri medievale comice (Tg. Mureş)

17.00 – Truverii (Bucureşti) – concert de muzică medievală tradiţională europeană

17.45 – Tee-Kubis (Estonia) – dansuri medievale interactive

18.45 – Raiceiros – concert de muzică medievală din Galicia (Spania)

19.15 – NOSA – dansuri medievale interactive

19.45 – Cimpoierii din Transilvania – concert extraordinar de tulnice, tobe şi cimpoaie (Hunedoara)

20.00 – Sandrini & Leone – spectacol de iluzionism şi echilibristică

20.30 – 24.00 – Spectacol extraordinar de sunet, lumini şi coregrafie – ” Prinţesa Cetăţii „(Finala) (televizat)
– „Taborsti Kupci” (Cehia) (10′)
– Shannon & Irish Way (Bucureşti) muzică şi dansuri irlandeze(20′)
– Dizzi Dulcimer – recital muzică medievală cu instrumente specifice (15′)
– concert în avampremieră naţională a trupei ” Trooper „, intitulat:” Vlad Ţepeş – Poemele Valahiei „şi lansarea în premieră a singel-ului ” Pas Infinit ” (40 ‘)
– trupa de dans „Inorog” (5′)
– invitată specială a festivalului, solista de renume internaţional – SOFIA KALLGREN (Suedia), interpretează piesa ” A rose among thorns ” (5′)
– Sofia Kallgren interpretează piesa ” May it be „(coregrafie – prima probă a concursului ” Prinţesa Cetăţii „, concurentele în pelerine albe cu glugă) (5′)
– Piesa „Now we are free” interpretată de către Sofia Kallgren (5′)
– trupa de dans „Inorog” (5′)
– Dizzi Dulcimer – melodie medievală interpretată cu instrumente specifice (UK)(5′)
– Sofia Kallgren – interpretează piesa „Dancer in the Dark” (5′)
– Piesa ” The Prayer ” solista – Sofia Kallgren (Suedia) (proba II – coregrafie concurente – ţinuta: rochii drepte simple de culoare închisă) (5′)
– Sofia Kallgren(Suedia) interpretează piesa „My heart will go on” (5′)
– Dizzi Dulcimer – recital muzică medievală cu instrumente specifice (15′) (pe melodia a doua, concurentele au coregrafie şi sunt în rochiţe albe cu coroniţe de flori pe cap – proba III şi ultima)
– trupa de dans ” Inorog ” (5′)
– desemnarea câştigătoarei concursului „Prinţesa Cetăţii” (10′). Se dă startul la un impresionant foc de artificii (5′)
– concert extraordinar de muzică Celtă oferit în premieră în România de trupa BRIGANTHYA (Franţa-Spania) (60’). Pe ultima piesă a trupei Briganthya îşi vor face apariţia jongleurii cu foc.

Tabara Cavalerilor:

10.30 – Ordinul Cavalerilor de Mediaş , Ordinul Cavalerilor Lup (Tg. Mureş) şi Cavalerii „Taborsti Kupci”(Cehia)- spectacole cavalereşti, interactive cu publicul

11.30 – Spectacol extraordinar cu cavaleri călare, cascadori, etc. oferit de trupa renumită pe plan internaţional „Vali Vasilescu” (Bucureşti)

12.15 – Coco Fachirul – spectacol de fachirism (Sibiu) (15′)

12.30 – Dizzi Dulcimer – muzică medievală cu instrumente specifice medievale (UK)

13.00 – Trupa NOSA – muzică şi dansuri medievale

13.30 – Pauză

15.30 – Raiceiros (Spania) – concert de muzică medievală din Galicia

16.15 – Trupa NOSA – muzică şi dansuri medievale

16.30 – Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup (Tg. Mureş) şi Cavalerii „Taborsti Kupci”(Cehia) – spectacole cavalereşti, interactive cu publicul

17.00 – Spectacol extraordinar cu cavaleri călare, cascadori, etc. oferit de trupa renumită pe plan internaţional „Vali Vasilescu” (Bucureşti)

17.30 – Concursuri interactive cu premii – prinderea purceluşului, tăietorii de lemne, trasul căruţei sau trasul funiei pe echipe.

18.30 – Dizzi Dulcimer – muzică interactivă cu instrumente medievale (UK)

19.00 – Spectacol extraordinar cu cavaleri călare, cascadori, etc. oferit de trupa renumită pe plan internaţional „Vali Vasilescu” (Bucureşti)

19.30 – Ordinul Cavalerilor de Mediasş, Ordinul Cavalerilor Lup (T. Mureş) şi Cavalerii „Taborsti Kupci”(Cehia)- spectacole cavalereşti, interactive cu publicul

20.00 – Concursuri interactive cu premii – prinderea purceluşului, tăietorii de lemne, trasul căruţei sau trasul funiei pe echipe.

11.00 -21.00 – Concursuri cu publicul (se acordă premii)

Piata Ratustelor:

10.30 – Trupa de teatru pentru copii „Anonimii” – cu piesa „Cântăreţii Cetăţii”

11.30 – Trupa de teatru pentru copii ” Valiza cu teatru ” – ” Fata săracului cea isteaţă „

12.30 – Atelier de confecţionare şi mânuit păpuşi tradiţionale – Compania LuMiOlar

13.00 – 15.30 – Pauză

15.30 – Trupa Thalia (Sighişoara) – spectacol de teatru pentru copii

16.00 – Trupa de teatru pentru copii ” Boboceii Timişeni „(Timişoara) – ” Hoţul de flori „

16.30 – Atelier de confecţionat şi mânuit păpuşi tradiţionale – Compania LuMiOlar

17.00 – Spectacol de iluzionism pentru copii ” Sandrini & Leone ” – Magic Show

17.30 – Trupa de teatru ” Thalia ” (Sighişoara)

18.15 – Trupa de teatru pentru copii ” Boboceii Timişeni „(Timişoara) – ” Dumbrava Minunată „

19.00 – Concursuri interactive pentru copii cu premii, atelier de confecţionat şi mânuit păpuşi tradiţionale

NOTĂ: organizatorii îşi rezervă dreptul de a modifica programul din motive independente de aceştia sau în spiritul creşterii calitative a festivalului.


Duminică 26 Iulie 2009

Piata cetatii:

11.30 – Trupa NOSA (dansuri medievale interactive) şi Povestiri medievale comice

12.30 – Spectacolul stegarilor „Taborsti Kupci” (Cehia) – jonglerie cu steaguri

13.00 – Dizzi Dulcimer – muzică medievală cu instrumente specifice (UK)

13.30 – Trupa NOSA – dansuri medievale interactive

14.00 – 15.30 Pauză

15.30 – Trupa de teatru – ” Anonimii ” – teatru medieval ” Infidelitatea conjugală sau farsele amorului „, regia Geta Lozinca (Tg. Mureş)

16.30 – Trupa NOSA – dansuri medievale interactive

17.00 – Muzică medievală – Dizzi Dulcimer (UK)

17.30 – Povestiri Medievale Comice (Tg. Mureş)

17.45 – Colombina – Comedia Dell”Arte (Timişoara)

18.00 – Truverii (Bucureşti) – concert de muzică medievală tradiţională europeană

18.45 – Tee Kubis (Estonia) – dansuri medievale interactive

19.30 – Atelier de comedia dell’Arte – Compania LuMiOlar

20.30 – Dizzi Dulcimer (UK)- muzică medievală cu instrumente specifice (concert)

21.15 – Spectacolul stegarilor „Taborsti Kupci” (Cehia)- jonglerie cu steaguri

21.30 – Shannon & Irish Way (Bucureşti) muzică şi dansuri irlandeze

22.30 – Parada de închidere. Retragerea cu torţe

Tabara Cavalerilor:

10.30 – Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup (Tg. Mureş) şi Cavalerii „Taborsti Kupci” (Cehia) – spectacole cavalereşti, interactive cu publicul

11.30 – Spectacol extraordinar cu cascadori (cavaleri călare) oferit de renumita trupă ” Vali Vasilescu „(Bucureşti)

12.30 – Coco Fachirul (Sibiu)

13.00 – 15.30 – Pauză

15.30 – Ordinul Cavalerilor de Mediaş , Ordinul Cavalerilor Lup (Tg. Mureş) şi Cavalerii „Taborsti Kupci” (Cehia) – spectacole cavalereşti interactive cu publicul, concursuri

16.30 – Spectacol extraordinar cu cascadori (cavaleri călare, turnir) oferit de renumita trupă ” Vali Vasilescu „(Bucureşti)

17.30 – Concursuri interactive cu publicul (prinderea purceluşului, tăietorii de lemne, trasul căruţei sau trasul de funie pe echipe)

18.30 – Dizzi Dulcimer (UK) – muzică medievală, recital

19.15 – Concursuri interactive cu publicul (prinderea purceluşului, tăietorii de lemne, trasul căruţei sau trasul de funie pe echipe)

21.00 – Coco Fachirul (Sibiu) – spectacol de echilibristică şi fachirism

21.30 – Spectacol extraordinar cu cascadori (cavaleri călare, Tg. Mureş) şi Cavalerii „Taborsti Kupci” (Cehia) – spectacol ” Arderea Vrajitoarei pe rug”

11.00 – 21.00 – Concursuri cu publicul (se acordă premii)

Piata Ratustelor:

10.30 – Trupa de teatru pentru copii ” Thalia ” (Sighişoara)

11.30 – Şcoala de dans medieval pentru copii – se acordă diplome, concursuri cu premii pentru copii

12.30 – Trupa de teatru pentru copii ” Boboceii Timişeni (Timişoara) – Piratul Pierde-Vară (I)

13.00 -15.30 – Pauză

15.30 – Trupa NOSA – dansuri interactive pentru copii

16.00 – Trupa de teatru pentru copii LuMiOlar cu piesa „Rătăciţi într-o poveste”

17.00 – Trupa de teatru pentru copii – ” Boboceii Timişeni (Timişoara) – Piratul Pierde-Vară(II)

18.00 – Trupa de teatru pentru copii ” Valiza cu teatru ” – Poveşti din ţara lui Aiurel

19.00 – Atelier de confecţionat şi mânuit păpuşi tradiţionale – Compania LuMiOlar

20.00 – Animaţie stradală pentru copii (concursuri cu premii)

NOTĂ: organizatorii îşi rezervă dreptul de a modifica programul din motive independente de aceştia sau în spiritul creşterii calitative a festivalului.

(sursa http://www.sighisoara-medievala.ro)

  Programul este diferit fata de anii trecuti si sper ca si festivalul sa fie unul diferit.

  Va salut si va astept cu drag la Festivalul Medieval din Sighisoara (sa ma anuntati daca veniti) 🙂 !

Etichete: , ,

Lasă un răspuns

Adresa de email nu va fi publicată. Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii.